אושר: ייצוג הולם לעובדים עם מוגבלות בחברות ממשלתיות

מאחורי התיקון לחוק עומדים השרים יריב לוין, דודי אמסלם ויואב בן צור. השלב הבא: קריאה ראשונה בכנסת. לוין: "צעד חשוב להגברת השילוב"

שר המשפטים יריב לוין. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת שרים לחקיקה אישרה אתמול לקריאה ראשונה הצעה לתיקון חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שמקדמים שר המשפטים יריב לוין, השר במשרד המשפטים דודי אמסלם, ושר העבודה יואב בן צור.

התיקון המוצע יביא להחלת הוראות החוק בעניין ייצוג הולם בחברות ממשלתיות וחברות בנות ממשלתיות שבהן מועסקים 100 עובדים ומעלה. הוראות אלו כוללות: הצבת יעד העסקה של 5% עובדים עם מוגבלות משמעותית, מנגנון העברת מידע לשם בחינת רמת העמידה ביעד, חיוב בנקיטת פעולות מסוימות כאשר אין עמידה ביעד וסמכויות אכיפה למקרה שבו לא ננקטו פעולות אלו.

התיקון לחוק יחייב את החברות הממשלתיות לפעול לקידום תעסוקת אנשים עם מוגבלות וייתן להן את הכלים הדרושים לשם כך, ובכך יתרום לקידום זכויות אנשים עם מוגבלות.

"התיקון לחוק אותו הבאנו לאישור ועדת השרים לחקיקה, כך שחברות ממשלתיות יחוייבו להעסיק אנשים עם מוגבלות, מהווה בשורה גדולה וצעד חשוב שיגביר את שילובו של ציבור גדול זה במעגל התעסוקה", אמר השר לוין. "אני מצפה שהליכי החקיקה יקודמו בכנסת באופן מהיר. אני משוכנע שהעברת החוק תפתח אפשרויות תעסוקה חדשות רבות בפני אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות".

השר דודי אמסלם סיפר כי הנושא מאוד קרוב לליבו. "אני עוסק בזה עוד מתקופתי כיו"ר ועדת הפנים של הכנסת", אמר אמסלם. "אני חושב שיש לנו כאן הזדמנות לתקן עוול היסטורי ולשפר ולקדם אנשים עם מוגבלות. זה מעשה ראוי, נכון ומוסרי. כולי תקווה שאכן התיקון לחוק יביא איתו בשורה טובה לכל אותם אנשים ובני משפחותיהם, והם יוכלו להשתלב ביתר קלות בחברות הממשלתיות וחברות בנות ממשלתיות״.

שר העבודה בן צור אמר: "כאיש רווחה וחינוך עשרות שנים פעלתי רבות לשילוב אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה. צמצום הפערים בשוק התעסוקה בין הקבוצות השונות בחברה הוא משימה לאומית וחשובה. עתידנו כחברה חזקה, מוסרית ומאוחדת תלוי ביכולת שלנו לדאוג בראש ובראשונה לאוכלוסיות מוחלשות דרך שילובן בחברה. מוגבלות אינה מגבלה ולכל אדם יש את הפוטנציאל להצליח להשתלב בעבודה ובחברה. משרד העבודה בראשותי פועל ללא לאות לזהות את חסמי השתלבות בתעסוקה ולספק מענים מגוונים שיאפשרו פרנסה מכובדת לכל אדם. שינוי חקיקה זה מהווה נדבך נוסף לקידום אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה ואני מברך על כך".

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************