נפתח קורס סושיאל לחניכים עם מוגבלות של ישראל בידור

הקורס הוא חלק מפרויקט "שווים בתעסוקה" ביוזמת מפעל הפיס ואתר "שווים". חניכה: "מצפה שהקורס ייתן לי כלים לספר את הסיפור שלי והזדמנות להשתלב בשוק העבודה"

החניכים בהשקת הקורס. צילום: אביחי חיים

קורס הסושיאל הראשון לאנשים עם מוגבלות של ערוץ התוכן הפופולרי "ישראל בידור" יצא אתמול (שלישי) לדרך במשרדי הערוץ בהרצליה, בנוכחות 14 חניכים וחניכות נרגשים שצמאים לטרוף את עולם הרשתות.

הקורס הוא חלק מפרויקט "שווים בתעסוקה" – מיזם לאומי-חברתי ביוזמת מפעל הפיס ואתר "שווים", בשותפות עם קרנות הביטוח הלאומי, הפורום הכלכלי חברתי, תעסוקה שווה מטעם משרד העבודה, ידיעות אחרונות-ynet, רשת 13 וישראל בידור. מטרת הפרויקט, שחוזר זו השנה השלישית, היא לשנות את השיח בעולם התעסוקה ולתת הזדמנות שווה לאנשים עם מוגבלות בשוק העבודה.

לשם כך מציע המיזם מגוון תוכניות הכשרה מקצועיות בחינם, שיאפשרו לאנשים עם מוגבלות להשתלב בתפקידים נדרשים בתחומים שונים במשק. כל זאת, במטרה לסייע בהגדלת שיעור המועסקים בקרב אנשים עם מוגבלות בישראל, שעומד כיום על כ-50% בלבד. המשמעות של הנתון הזה מבחינת המשק הוא אובדן של מיליארדי שקלים מדי שנה.

"מאושרת שעוזרים לנו להפסיק להיות שקופים"

כחלק מההכשרה בישראל בידור, יקבלו חניכי קורס הסושיאל ידע וכלים מגוונים שיאפשרו להם להשתלב כיוצרי תוכן בפלטפורמות השונות ברשת (אינסטגרם, טיקטוק, טוויטר ועוד). "יש להם הזדמנות אמיתית ללמוד את התחום הזה ממיטב המומחים בישראל במרחב הווירטואלי והמשפיע של היום-יום", אומרים בישראל בידור.

"מבחינתי אין דבר שעומד בפני הרצון", אומר ל"שווים" דור זילברברג, בן 24.5 מנס ציונה, אחד החניכים החדשים. "אני רוצה ליצור תוכן כדי להנגיש אותו לקהלים שלא תמיד נהנים ממנו, למרות שגם להם יש זכות לקבל מידע נגיש. המגבלה שלי היא חירשות מלידה. אני מושתל בשתי האוזניים עם מכשיר שמיעה, אבל עדיין לא מסוגל לשמוע כמו כולם. מקווה מאוד לקבל בקורס הזה כלים נחוצים לעבודה בעולם הסושיאל. זה עולם מרתק".

חניכה נוספת היא אבישג מועלם, בת 37 מקיבוץ נצר סרני. אבישג מתמודדת עם פוסט טראומה ופיברומיאלגיה. "אני מאוד מתרגשת להשתתף בקורס", היא משתפת, "ונראה שהוא מושקע בטירוף, עם תוכן ומרצים שכל אחד מהם יותר מעניין ומוצלח מהשני. ניכרת מחשבה והשקעה של כל המעורבים בפרויקט. אני מצפה שההשתתפות בקורס תיתן לי כלים לספר את הסיפור שלי והזדמנות אמיתית להשתלב בשוק העבודה, אבל הכי חשוב – אני מאושרת שעוזרים לנו להפסיק להיות שקופים ולהשתלב בחברה, ועל זה אני מודה מכל הלב לכל מי שיש לו יד בפרויקט".

המרצה אלמוג בוקר עם החניכים. צילום: אביחי חיים

המרצה הפותח בקורס היה אלמוג בוקר, כתב ומגיש ברשת 13. בוקר סיפר לחניכים על עולם החדשות, חשיבות אמינות המידע העיתונאי והשימוש ברשתות חברתיות ככלי מקצועי וכלי לעזור לאנשים. גם נועם גרשוני, טייס חיל האוויר לשעבר, שנפצע בהתרסקות מסוק קרב ונותר עם נכות, נכח בשיעור הראשון והתרגש מהמעמד. כוכבת הרשת אורטל עמר ניצלה את ההזדמנות לאחל לחניכים בהצלחה ואמרה שהיא "גאה בכל אחד ואחת שהגיעו להשתתף בקורס ומשוכנעת שהם יצליחו בגדול".

מנכ"ל הפיס: "צריך להתעסק בכישרון ולא במוגבלות"

עו"ד בני דרייפוס, מנכ"ל מפעל הפיס, בירך את החניכים ואמר: "נוכחות אנשים עם מוגבלות בתקשורת יכולה לסייע בהפחתת חסמים ודעות קדומות כלפי האנשים האלה. אמרתי את זה בפתיחת הקורס הראשון של רשת 13 לפני שנתיים: לא צריך להתעסק במוגבלות. יש פה המון אנשים יצירתיים שיודעים להפיק דברים מדהימים וצריך להתעסק בזה ולא בבעיות שלהם.

"ככל שניחשף לכישורים של אנשים עם מוגבלויות, נוכל ליהנות מזה כחברה וכולם ירוויחו", המשיך דרייפוס. "חשוב לי לומר שהעבודה היא עליכם. אתם צריכים לדחוף את עצמכם, ובסוף כל בן אדם צריך לראות למה הוא מתאים ומה הוא יכול לקחת מכאן כדי לדחוף את עצמו קדימה. תודה לישראל בידור שנרתמו לפרויקט. יחד עם קורסי תקשורת נוספים שאנחנו מקיימים לאנשים עם מוגבלות, אני מאמין שיש כאן קהילה חזקה ומצבור מאוד רחב של אנשים שיכולים להשפיע על עולם התקשורת של היום".

מנכ"ל מפעל הפיס בני דרייפוס. צילום: אביחי חיים

עידן מוטולה, מנכ"ל עמותת שווים והעורך הראשי של אתר "שווים", ביקש להודות לכל השותפים בפרויקט, "שעושים את המיזם הזה עם כל המקצועיות וכל הלב". לחניכים אמר מוטולה: "אתם פה כי יש לכם כישרון, יכולת ופוטנציאל להשתלב בתעשיית התקשורת. אנחנו מצידנו ניתן לכם את המעטפת הכי טובה שאנחנו יודעים לתת, אבל בסופו של דבר זה תלוי בכם. אם תתעקשו להיות טובים ומקצועיים במה שאתם עושים ולא תוותרו, אין סיבה שלא תצליחו. שיהיה לכולכם בהצלחה".

***************
עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova
***************